Viyana – Yaşamak istediğim şehir…

Yaşamak istediğim şehir…Facebook’un şu ‘saçma’ gibi olan testlerinde bile öyle çıktı; daha ne diyeyim? O kadar çok şey var ki bu şehirle ilgili yazmak istediğim ama ben senede 1 kere sadece sokaklarda boş boş gezip, bol bol kahve ya da Hugo ya da Aperol içmek istiyorum…

Hani bazı şehirler vardır, içinize işler ve siz oradayken sanki büyülü bir yerdeymişsiniz, sanki orda hiç kötü şeyler olmazmış, insanlar hep birbirine saygılıymış, çalışma şartları insancaymış, sabah bisikletle işinize gider, giderken evden öğlen yemeğinizi çantanıza atar, akşam (akşam dediğim hava kararınca değil, 4.30-5 gibi) bir saatte işten çıkınca arkadaşlarınızla belki bir parkta belki bir cafede iki çift laf edip bir şeyler içermişsiniz gibi gelir ya; hah, işte o yer Viyana sanırım! Aslında Avrupa’da pek çok yer böyle sanırım ama niyeyse Viyana daha bir büyülü gibi.. İnsan 3 kere üst üste niye gider ki? Sadece cafelerde oturup Hugo, Aperol ve Melange içip, sürekli pasta yemek için niye gider ki? Ama iki gün, işte o iki ya da 3 gün, ilaç gibi gelebiliyor insana, hani bizim de ‘sakin şehir -Cittaslow-‘ diye belirlenen kasabalarımız (şehir denemez) var ya, işte Viyana’da insan öyle bir yerdeymiş gibi hissediyor; tabi ki bunda turist olarak gitmiş olmanın da etkisi var ama orada yaşayan arkadaşlarımız da bu şekilde hissediyorlar.
Uzun lafın kısası, VİYANA’YA GİDERSENİZ HER ŞEYİ AĞIRDAN ALIN; KOŞTURMAYIN, KEYFİNİ ÇIKARTIN…

VİYANA’DA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ŞEYLER VAR MI?

Bilmem, var mı? 🙂 Şaka tabi ki, olmaz olur mu? Hatta bazı şeylerin gerçekten büyük cezaları (para olarak) var ve bilmeden bunlardan birine denk gelirseniz ödediğiniz para evlat acısı gibi oturur içinize…

Bir kere, ilk olarak havaalanında başlıyor yasaklar… İlk gittiğimde, ben İstanbul’dan bir arkadaşımla (ya evet bazen mymoon oğlumuz olmadan da geziyoruz) Avusturya Havayolları’ndan bulduğumuz inanılmaz ucuz ve bol ikramlı bir uçuşla gitmiştik, eşim de Avrupa Birliği ülkelerinden birinde ( A.B. demem önemli, göreceksiniz) olan toplantısından oraya direk uçmuştu ve aynı saatte Viyana Havaalanında olmuştuk. Eşimle buluşup bavullarımızı alınca arkadaşım ‘aaa benim valizi açmışlar ‘ vs deyip daha gümrük kontrolden çıkmadan bavulu açıp kontrol etmeye başladı ve tabi ki bu olay çıkıştaki güvenlik görevlisini azıcık rahatsız etti sanırım:) Biz çıkarken dedi ki ‘Gelin bakimmmm siz bir, valiz kontrol yapacam’ !!!! Bizim ikimizin valizlerindeki her şeyi tek tek kontrol etti; bu arada eşime ‘sen nereden geliyorsun?’ dedi, o da geldiği A.B. ülkesinin ismini söyledi , eşiyim vs dedi ama biz Türkiye’den o A.B. ülkesinden geldiği için onun valizi kontrol edilmedi! Yani neymiş, ülkeler arası farklar varmış! (bilmiyordunuz değil mi? öğrenmiş oldunuz bak)

Sonradan öğrendik ki şayet Avusturya’ya girişte belirli bir paket sayısının üzerinde sigara yakalanırsa çok fazla cezası varmış. Buna dikkat edin ve valiz başına 1 paketten fazla koymayın bence, hatta hiç içmemek daha iyi.

Sonra, toplu taşımada bilet almadan asla binmeyin; uyanıklık yapıp 1-2 Euroyu kasarken çok büyük cezalar ödeyebilirsiniz. Otobüslerde, metrolarda kimse bilet bastın mı diye sormuyor ama gizli görevliler -sizin bizim gibi normal giyimli insanlar- aniden ‘görevli kartı’nı gösterip biletinizi kontrol edip, zamanı geçtiyse ya da biletiniz hiç yoksa hemen ceza kesiyormuş; çok şükür bize hiç denk gelmedi, ilk gittiğimizde 1 kere biletsiz binmiştik bunu duyunca asla bir daha yapmadık.

Viyana’da dükkanlar -en turistik caddede bile- erkenden kapanıyor hatta bazıları pazar günleri de kapalı, o yüzden alışveriş yapacaksanız saat 6 ya çok fazla bırakmayın, hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Müzeleri gezecekseniz mutlaka açılış-kapanış saatlerini önceden kontrol edin, kapalı olduğu gün olabilir. Şu linkten dilerseniz en önemli müzeleri görebilirsiniz: VİYANA INFO

 

Her şehirde olduğu gibi Viyana’da da ViennaCard  / ViennaPass var; siz de bu kartları linklerden inceleyebilir uygun geliyorsa alabilirsiniz. Açıkçası bu kartlardan edeceğiniz tasarruf, orada kaldığınız gün (hatta saat) ve ne kadar müze gezeceğiniz, ne kadar toplu taşıma kullanacağınız ile ilgili. Biz aldık mı? Hayır, 3 gidişimizde de almadık. Onun yerine ilk 2 gidişte TABAK larda satılan 24hr/48hr gibi olan biletlerden aldık ve metro-otobüs çok sık kullandık, daha uzak yerlere rahatça gidip geldik.

Viyana hakkında detaylı yazılar diğer postlarda…

Yorumlar