Bir Noel Pazarı Güncesi… -Kışın Viyana

0 Paylaşımlar

Avrupa’da en sevdiğim şehirlerden biri Viyana hatta öyle ki ‘ben burada yaşarım’ derim/derdim:) Kışın gitmeden önce:)

Sonda diyeceğimi başta söyleyeyim; ben kış insanı değilim, kışın gezmeyi sevmiyorum ve bunu bildiğim halde ilk defa gaza gelip Noel Pazarı görelim deyip Pegasus’un yaptığı kampanyada çok uygun bilet bulunca ani bir kararla ‘en güzel Noel Pazarlarının olduğu şehirlerden biri Viyana’ dendiğinden kalktık geldik. Şunu da anladım ki Noel Pazarı olayı da benlik değilmiş, belki İstanbul’da yaşadığımızdan benzer şeyleri burada da buluyoruz ve hatta gidip gezmiyoruz zor geliyor, belki de ben önyargılıyımdır, bu kadar insan gittiğine göre… Ama keşke dinden bağımsız ‘Yeniyıl Pazarları’ nı bizim ülkemizde de daha güzel lanse edebilseler eminim ki çok başarılı şeyler olabilir.

Noel Pazarlarını görmek için Viyana’ya gidecekseniz öncelikle bence merkezi bir yerde otel/ev bakın; biz son dakika gitmeye karar verince fazla seçeneğimiz kalmamıştı ve ilk defa ‘suyun öte yanı’ şeklinde bir otel buldum ama otelden gayet memnun kaldık, hem odaların temizlik ve büyüklüğü hem isteyene ücret karşılığı kahvaltısı hem de isteyene kullanabileceği ve her ihtiyacını karşılayabileceği ortak mutfak alanı olması sebebiyle gönlümüzü fazlasıyla aldı, ileride de değerlendirilebilir. Otelimiz Meinenger Hotel Downtown Sissi yi gönül rahatlığıyla özellikle çocuklu ailelere tavsiye edebilirim; ben kendi web sitesinden rezervasyon yaptım ve hem diğer konaklama sitelerinden daha uygun oldu hem de sorularıma çok hızlı dönüşler aldım; büyük otel zinciri tercih etmek iyi bir şey. Ödemeyi de sorunsuzca rezervasyon sırasında yaptığım için otele giriş ve çıkışımız çok hızlı oldu. St. Stephen Katedraline de 20 dk yürüme mesafesindeydi.

Uçağımız sabah erken olduğundan iki tam gün Viyana Noel Pazarlarını gezmeye fazlasıyla yetti, bu seferki gezimizde daha önceleri gezdiğimiz için müze vs gezmedik, sadece pazar gezip yemek yedik desek yeridir:)

Havaalanından şehir merkezine ulaşım için en uygun seçenek CAT ya da direk gelen Havabus tarzı VAL otobüs değil, öncelikle bunda anlaşalım ve turist tuzaklarına düşmeyelim; Amerika’yı yeniden keşfetmeye de gerek olmadığı için ben de Facebook’ta en sevdiğim grup olan Ucuza Uçak grubundaki yardımlaşma postlarından öğrendiğim şekilde S7 veya REX7 treni ile metro bağlantı bileti dahil otelimize gelip gitmeyi tercih ettim ve üç kişi tek yön 11.70 Euro ödedik; dönüş uçağımız erken olduğundan belki başka alternatif deneriz demiştik yoksa gidiş dönüş almak daha uygun olacaktı. CAT (City Airport Train) veya direk gelen VAL otobüs hattı ile arasında fiyatta çok ama sürede 5-6 dakika oynuyor, zaman tasarruf zamanı deyip geçiyoruz.

Gelelim Viyana’daki Noel Pazarlarına, Viyana Avrupa’da en erken açılan Noel Pazarlarına sahip, en azından 2023 senesi için öyle, biz de hem Can’ın okulun yoğun olmasından hem de ilk defa bir haftasonu kurs vs olmamasından dolayı ara tatilin hemen peşine olan ilk haftasonu (25-27 Kasım) gittik, böylece hava olarak da -görece olarak- daha ılımlı (0 derece nasıl ılımlıysa) bir zamana denk geldik, bizden bir hafta sonra gidenler -10 derece ve tipi şeklinde kar yağışında gezmişler ki söylemiş miydim ben KIŞ İNSANI değilim:)

Viyana bizi kar yağışı ile karşıladı, Noel Pazarı gezisinin olması gerekeni de sanırım -insani- yağan bir kar altında gezmek? Teşekkürler Viyana….

Viyana’da açılan Noel Pazarlarının listesini ve tarihlerini Instagram’da @vienna_austria hesabında ya da şu linkten bulabilirsiniz. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki, Noel Pazarlarının hepsi (Schönbrunn hariç) birbirine çok yakın hatta kimi karşılıklı kaldırımlarda şeklinde. Hemen hemen hepsini aynı gün içinde gezmek mümkün, biz ilk gün Belvedere ve Schönbrunn hariç hepsini gördük diyebilirim.

En renkli ve büyük olanlarından biri Rathausplatz’da kurulan pazar, bunu özellikle ışıklar yandıktan sonraya bırakmanızı tavsiye ediyorum, çok daha ‘magical’ oluyor, hele de kar yağışı başladıysa…..

Rathaus’dan sonra en beğendiğimiz Noel Pazarı Maria Theresien Meydanında kurulan idi, Doğal Tarih Müzesi ile Sanat Müzesi arasındaki alanda yani… buranın ışıklı halini göremedik ama gündüz bile gayet hareketliydi.

Sıralamamızda sonra Belvedere geliyor, sarayın arka bahçesinde kurulmuş ve klasik olarak gene en çok yeme ve içecek standlarının iş yaptığı bir Noel Pazarı.

Schönbrunn Sarayının bahçesinde kurulan Noel Köyüne gitmedik, daha önce Paskalya zamanı gitmiştim ve hemen hemen aynısı olacağı için zaman yaratmadık ona; oraya da gidecekseniz belki de ışıklar yandıktan sonra gitmek kurulan devasa Yılbaşı Ağacını daha hoş gösterir.

Noel Pazarlarının hepsinde gördüğüm kadarı ile en çok iş yapan standlar yeme-içme standları, hemen hepsi ‘nakit’ çalışıyor ve uzun kuyruklar oluyor hele ki haftasonuna denk gelirseniz. Önemli bir ayrıntı da her Noel Pazarının kendine özel dizayn edilmiş bardakları var ve sıcak bir şeyler içmek istediğinizde fincan/bardak depozitosu 5 Euro fix; dilerseniz fincanları iade edip (gene kuyruğa girmek gerekiyor malesef) depozitoyu geri alabiliyorsunuz ama biz eve getirmeyi tercih ettik, hediyelik eşya dükkanlarından fincan almak daha pahalı:) Aklım alamadığım 1-2 çeşit fincanda kaldı.

Hediyelik eşya standaları ise açıkcası bu kurlardan dolayı ‘ah canım çok güzel ama gereksiz pahalısın’ şeklinde kaldı ve çok da ilgimizi çekmedi, zaten hava soğuktu, demiş miydim???

Çocuklu aileler Naschmarkt yakınlarında Karlsplatz’da kurulan pazarı tercih edebilirler, ponyler, kuzular vs olan ve çocukların at binebildiği, ot-saman vs verebildiği alan yapılmıştı hele de hava güzelse…

Viyana’da bunların dışında küçüklü büyüklü pek çok Noel Pazarı var, hatta kimi restoran ya da lüks otellerin teraslarında da Noel Ruhu’nu yaşayabileceğiniz yerler var; bunlardan en güzellerinden biri Stç Stephen Katedralini de görebileceğiniz SKY BAR’ın terası; tavsiyem sadece terasta sıcak bir şeyler içip manzaraya karşı fotoğraf çekilecekseniz kapıda içeride oturmak için bekleyenlerin sırasında boşyere beklememeniz.

Ortaya karışık biraz daha Noel Pazarı fotoğrafları ile yazımızı bitiriyoruz. Viyana’nın gizli kalmış mücevherlerini keşfetmeyi unutmayın!

Gizli kalmış mücevherleri derken, Cafe Central‘in hemen yanındaki Ferstel Passage ‘a uğramayı unutmayın.

ve sonra biraz daha Yeni Yıl Ruhu’nu yansıtan Viyana fotosu…

Yorumlar

0 Paylaşımlar