Viski Kokan Sokaklar… Dublin…

0 Paylaşımlar

Herhalde en uygun başlık bu olurdu bu yazıya ‘Viski Kokan Sokaklar‘… Gerçekten de öyle, insanın başını döndüren bir koku sarmış sokakları… Nerede mi? Dublin’in merkezinde… İrlanda’ya gitmek söz konusu olunca ve evde de bir viski tutkunu olunca Viski Damıtım Evlerini ziyaret etmesek olmazdı. Daha gitmeden zaten Old Jameson Distillery listemizde başlarda yerini koruyordu. Instagramdan da severek takip ettiğimiz ve viski konusunda derin bilgisine güvendiğimiz Burkay Adalığ (@meleklerinpayi ) ile haberleşmemiz sonucunda haberdar olduğumuz Teeling Distillery de listemizde yerini aldı. Her iki damıtımevi için de önceden internet üzerinden biletlerimizi aldık ki kısıtlı günümüz varken bir de ‘bilet kalmadı’ problemi yaşamayalım. Eğer çok yoğun bir dönemde (St. Patrick’s Day gibi) gitmiyorsanız gittiğinizde de bilet bulabiliyorsunuz, en azından biz öyle gördük ama işi şansa bırakmak ister misiniz bilemem.

Eğer her iki damıtımevini karşılaştırmak istersek, en başta şunu demeli herhalde:

Old Jameson Distillery çok daha bilindik, çok daha turistik, dolayısı ile çok daha dolu ama rehberli turu çok daha detaylı ve daha profesyonel. Bunun yanında Teeling Distillery çok daha butik bir damıtımevi; viskileri de çok kaliteli.

Old Jameson Damıtımevi de Teeling de şehrin göbeğinde sayılır ve yaklaştıkça duyduğunuz viski kokusu gerçekten başınızı döndürüyor. Teeling Damıtımevi’ne giderken geçtiğimiz sokaklar bana Londra’nın en çok sevdiğim bölgelerinden biri olan Notting Hill i anımsattı, sizce de öyle değil mi?

Her iki damıtımevine de İngilizcesi gerçekten anlaşılır (inanın İrlandalıların İngilizcesini anlayabilmek için bazen 30 takla atmak gerekiyor) genç rehberler size en baştan itibaren eşlik edip, hem damıtımevinin tarihini hem de viski yapım aşamalarını anlatıyor.

Teeling‘deki turumuz girişteki büyük Dublin Yangını ve yapılanların resmedildiği bir sergi ile başladı ve sonra viski yapım aşamalarını gezmeye başladık, ilk aşama Fermente aşaması:

Daha sonra Teeling Damıtımevinin kurucusu Jack Teeling’in üç kızının adı verilmiş olan bakır potlara geçiyoruz, rehberimizin söylemiş olduğu isimleri şu an unuttum ama her bir bakır potun farklı ismi var.

Damıtımevi turunun son bölümünde viskilerin bekletildiği meşe ve diğer fıçıların örneklerinin yer aldığı bölüme geçiliyor ve rehberimiz burada ‘Meleklerin Payı’ sözünün nereden geldiğini açıklıyor; eğer siz de Viski konusunda meraklı iseniz mutlaka sizin duyduğunuz bir kavram olabilir; alkolun fıçılarda beklemesi sırasında bir bölümü fıçı tarafından emilir bir bölümü de (% 2 gibi yıllık) buharlaşır ve İskoçlular buna ‘Meleklerin Payı’ diyormuş.

Teeling Damıtımevindeki turumuz, bar bölümünde rehberimiz eşliğinde yaptığımız ve öğrendiklerimizi de kullandığımız bir viski tadımı ile son buldu; burada almış olduğunuz bilete göre (3 çeşit bilet var ve bilet fiyatlarını belirleyen sonda yaptığınız tadımda içeceğiniz viski çeşitleri oluyor) tadım yapıyorsunuz ve istediğiniz alışverişi de yapıp başınız dönerken damıtımevinden mutlu bir şekilde ayrılıyorsunuz. Bilet fiyat ve çeşitlerini bu linkten bulabilir, gerekli rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Ben bilet seçerken çok viski düşkünü olmadığım için orta  seviye bir bilet seçtim, o kadar gitmişken viskili bir kokteyl ile de yetinemezdim ama eşim bir üst seviye seçti ve gerçekten de çok kaliteli bir tadım yaptık ikimiz de.

Dublin’deki ilk günümüzde Teeling Damıtımevi’ni ziyaret ettikten sonra son günümüzde de listenin başında olan Jameson Damıtımevini ziyaret ettik; bu sefer de biletlerimizi önceden almıştık ve 40 dakikalık rehberli turu seçmiştik. Şayet her iki turu karşılaştırırsak, Jameson çok daha profesyonel ve çok daha kalabalıktı çünkü daha turistik ama çok da iyiydi, karşılamadan uğurlamaya tam bir turdu. Bu turun sonunda da barında size verilen biletle bir içki alabiliyorsunuz; dilerseniz hiç tura katılmayıp direk barı ve satış mağazası için de gelebilirsiniz.

Jameson’daki turumuzdan kareler:

Fotoğraflardan da anlaşılacağı gibi şayet Dublin’de sınırlı zamanınız ve bütçeniz var ve ikisinden birini seçmeniz gerekirse seçiminizi Jameson dan yana kullanabilirsiniz.

Teeling Damıtımevi için gerekli bilgileri buradan bulabilirsiniz : TEELING 

Jameson Damıtımevi için gerekli bilgileri buradan bulabilirsiniz: JAMESON 

0 Paylaşımlar

Yorumlar