Thassos Porto Vathy/ Saliara/ Marble Beach (Mermer Plajı) – Nasıl Gidilir?

34 Paylaşımlar

Thassos (Tasoz/Taşöz) Adası’nda plajların çoğuna ulaşım bozuk yollardan mümkün; evet, yol üzerinde arabanızı park edip girebileceğiniz plajlar da mevcut ama bir bölümü için arabanıza ve şoförlüğünüze güveniyorsanız o dar ve tozlu, tümsekli yollara girmelisiniz. Marble Beach bunların önde gidenlerinden ama şöyle de bir şey var, adaya gelen hemen herkes bu zorlu yolu göze alıyor çünkü sonunda şöyle muhteşem bir plaj sizi bekliyor:

(bu fotoğraf akşam 20.30 da el-ayak çekildikten sonra çekilmiştir)

 

Marble Beach (Mermer Plajı)

Marble Beach’e ulaşım birkaç yoldan gerçekleşiyor ama bir tanesi görece olarak daha iyi, diğer yol -7 km kadar- çok bozuk, dağlık ve bunaltıcı; hiç tavsiye edilmiyor. Biz kaldığımız otelde sorduğumuzda bize merkeze kadar (hemen hemen) gitmemizi (biz Golden Beach tarafından geldik)  ve merkeze girmeden hemen önce  Makryammos tabelasından sapmamızı söyledi (küçük bir tabelası var, kaçırmayın, girdiğiniz yolda sağınızda Carrefour tabelasını göreceksiniz-yani Carrefour amblemi olan bir market, çünkü herşey Yunanca) . O sapaktan girip, köy yolundan devam edin, buraya kadar olan yol düzgün; Makryammos Beach girişini gördüğünüzde sağınızdaki toprak yoldan devam edeceksiniz; yaklaşık 2 km lik olan bu yol gerçekten kötü, sürekli manevra yaparak ve karşıdan da araç gelmemesini umarak devam ediyorsunuz. Arabanız öyle bir toz içinde kalıyor ki hayret edersiniz, bildiğiniz mermer tozu ile bembeyaz oluyor arabalar. Zaten girişimci bir Yunanlı, kötü yolun bitimine bir oto yıkamacı açmış! Yolda dikkatli olun, her an bir mermer ocağına giden/gelen damperli kamyonla karşılaşabilirsiniz.

 

Ve evet, tebrik ettik sizi, yolun sonuna geldiniz ve düzgün bir otopark beklemiyorsunuz herhalde? Bulduğunuz tozun toprağın içine park edeceksiniz, girişte bir amca var, Türkçe de biliyor zaten, o sizi sağ-sol yönlendiriyor.

Plajda şezlong ve şemsiyeler ücretli (ve evet en pahalı olanı bu plaj; 2 şezlong 1 şemsiye 12 Euro gibi bir şey) ama Thassos’da güzel olan şey, şayet kendi malzemeleriniz varsa isterseniz denizin dibine, isterseniz ücretli alanların hemen yanı başına oturabiliyorsunuz. 2 şezlong 1 şemsiye genelde 7 Euro adada. Plajda küçük bir cafe, tuvalet ve duş mevcut. Onun dışında bembeyaz kumlar ve muhteşem bir deniz sizi bekliyor.

Yorumlar

34 Paylaşımlar