Kaş: Bir Aşk Hikayesi 2018

8 Shares

Evet, Kaş bizim için aşk gibi… Her sene gitmemize rağmen ve her sene gittikçe değişmesine rağmen henüz ona olan aşkımız bitmedi, umarım bitmez de… Bizim için (tüm aile, oğlumuz dahil) eve gitmek, memlekete gitmek gibi Kaş…

Neyse, konumuz bu sene deneyimlediğimiz ya da damak zevkine güvendiğimiz arkadaşlarımızın deneyimlediği yeme-içme mekanları… Bir konuya tekrar açıklık getirmek istiyorum, asla GURME değilim, isminin önüne bu sıfatı yakıştıran pek çok kişinin de kullanmaması gerektiğini düşünüyorum, biz güzel yemek yemesini ve ödediğimizin karşılığını almasını seven bir aileyiz ve her kuruşunu kendimiz ödediğimiz için doğal olarak beğenip beğenmediğimiz yönleri daha tarafsız söyleyebiliyoruz. Yemek olayı tamamen kişisel bir tecrübe, benim hoşuma giden sizin hoşunuza gitmeyebilir ama burada sizlere yol göstermesi için deneyimlerimizden bahsetmek istiyorum. 2017 Ağustos tarihli Kaş mekanları yazısı için buraya tıklayabilirsiniz ; onlar için daha fazla yazmaya gerek yok sanırım.

Bu sene Kaş’ta yeni mekanlar var, hem de bazıları lezzet açısından çok iyi başlangıçlar yapmışlar. Bunlardan biri, Bay Rıza . Kaş’ta yaşayan arkadaşlarımın önerisi ile biz de bir akşam burada yemek yedik, çok çok yeni bir mekan, ve eski şarapevini restore edip, neredeyse baştan yaratıp gerçekten büyük bir yer yapmışlar, üst kat manzaralı ve fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi serinlik vermesi için vantilatörlü. Neden ‘BAY RIZA?’ diye sorduğumda, aynı zamanda mekanın sahiplerinden olan genç bir hanım, aslında böyle bir yer açmanın Rıza Amca(Dayı) hayali olduğunu ama 1 sene önce 47 yaşında kalp krizinden kaybettiklerini ve burayı da onun hayalini gerçekleştirmek için açtıklarını söyledi, böyle de hüzünlü bir öykü, neredeyse benim yaşımda birinin erkenden vefat etmesi hüzünlü geliyor bana, üstelik daha sonra o Rıza’nın, senelerce Nur Beach’de yemeklerini severek yediğimiz ve çok başarılı bulduğumuz Rıza Bey olduğunu öğrenmek daha da hüzünlüydü… Mekana gelirsek, çok yeniler, çok yeni oldukları için bir takım şeyler daha oturmamış, o yüzden hatalar olabiliyor ama kısa sürede düzeltilebilecek şeyler bunlar, siz gene de hesap geldiğinde fiyatları kontrol edin, hata olmasın, iyi niyet çok önemli ve gerçekten iyi niyetliler, yardımcılar ve mezeler inanılmaz lezzetli ve çok çeşitli, bir güzel yönü de aşağıda mezenizi seçerken tadına baktırtıyorlar. Bence kesinlikle listenizde olmalı, fiyatlar Kaş ortalaması, ortalama 200-250 TL/2 kişi, alkollü. Yolları açık ve uzun nefesli olur inşallah…

Bay Rıza: 0543 4047626 (Hemen BiLokma’dan içeri girdiğinizde göreceksiniz, Dolphin Restoran karşısı)

Dudu Mutfak , Kaş’ın yenilerinden gene, Instagram’dan da tanıdığımız @gezerkenögrenen in ailesi ile açtığı bir kahvaltı /Cafe mekanı; biz uğramadık ama sürekli önünden geçtiğim ve instagramdan takip ettiğim için gidenlerin de iyi yorumlar yaptığı ufacık ama çok sevimli bir mekan. Küçük Çakıl’dan çarşıya inerken hemen sağda, minicik bir bahçe.

Kaşıntı Cafe Bar ,  Kaş’ın gene yenilerinden ve sevgili arkadaşım Sinem ile arkadaşının açtığı, barlar sokağında yer alan ve sosyal medyada gözlemlediğim kadarı ile Kaş gece hayatına renk katan bir mekan olmuş; biz yaşını başını almış, çocuklu tipler olarak Kaş gece hayatının 12den sonrasını görecek gücümüz olmadığından ben hep sakin zamanında uğradım Kaşıntı’ya ama çok eğlenceli, çok renkli bir mekan, meraklılara duyurulur… Yolunuz açık olsun Sinem.

Şayet her akşam bu tip mekanlarda yemekten sıkıldıysanız  ya da daha ekonomik tercihlere bakıyorsanız, aradığınız adreslerden biri Havana Balık .  Zaten bir mekana oranın yerlisi gidiyorsa o zaman doğru adrestesiniz demektir. Alkolsüz mekanda dilerseniz Balık-Ekmek , dilerseniz daha önceden avlanıp dondurulan yerli kalamar yiyebilirsiniz ve hem fiyatlar hem de lezzet gayet başarılı:) Bundan sonra listemizde daha sık yer alacak bir mekan Havana Balık , hemen Spagettici’nin sırasında…

Tzatzki , bizim için iki sene üst üste hayal kırıklığı olduğu için ara verdiğimiz bir mekan idi ama bu sene bir kere daha denemek istediğimiz  ve bu sefer karşılamadan uğurlamaya, çok memnun kaldığımız ve hemen arkadaşlarımıza önerdiğimiz bir mekan oldu. Müzikler, mezeler, ortam her şey çok güzeldi, bakmayın mezelerin başındaki yaşlı hanımın aksi tavrına, her şey çok güzeldi, ahtapot köftesi (aşağıda 2. foto) değişikti, alıştığınız ahtapot tadını alamıyorsunuz; siz siz olun kesinlikle sütte dil ısmarlayın. Fiyatlar gene aynı, mezeler 14TL den başlıyor, ahtapot köftesi 42TL, 20 lik rakı 70TL . Uzun Çarşı’nın tepesinde, çok şirin, Yunan havası olan bir küçük taverna olarak gözünüze mutlaka çarpacaktır ve rezervasyon mutlaka önceden yaptırın, çok dolu.

Ev yemekleri istiyorsa canınız, bizim iki seçeneğimiz var; biri Kaş Belediyesi’nin hemen yanında, alt katta bir bahçe içinde olan Nedim Ağbi ve ailesinin işlettiği Türkmen Sofrası , diğeri de hemen meydanın sonunda, caminin karşısındaki köşedeki Seçkin Lokantası . Daha önceki yazıda Türkmen Sofrası’ndan detaylıca bahsetmiştim, o yüzden bu sefer Seçkin Lokantası’nda hem sulu yemeklere hem dönere şans verebilirsiniz diyorum, son derece uygun bir mekan.

Dolphin , gene Kaş’ın en eski ve çizgisini değiştirmeyen bir mekanı . Biz her sene değil ama arada bir uğruyoruz, limanı tepeden gören bir manzarası olan eski bir Kaş evi, öyleki, acaba eve mi girdim diyorsunuz giriş odayı görünce. Tüm yemekler ve mezeler, yılların verdiği tecrübeyle birlikte gayet lezzetli, hele ki en güzel manzaralı masayı da kaptınız mı, değmeyin keyfinize. Daha fazla detay isterseniz, web siteleri burada ..

(fotoğraf, Dolphin Restaurant’ın web sitesinden alınmıştır)

Üzüm Kızı Meyhane, bu sene de aklımda kalan mekanlardan oldu, gittiğimizde güzel manzaralı masa olmadığı için oturamadık ama siz siz olun, önceden güzel bir rezervasyon yaptırıp, güneş batarken gelin, zaten o sıradaki çoğu mekan için aynı öneri geçerli. Şu manzara güzel değil mi? Yemekleri için bilgim yok, gidenler yorumda bulunursa hepimiz seviniriz.

 

Köşk Restoran ın bir bölümü Cumhuriyet Meyhanesi olmuş, çok da güzel olmuş; Köşk’ün mezeleri, yemekleri zaten muhteşemdi, meyhane bölümü de dekoru ile, müziği ile çok keyifli olmuş. Bir akşamı buraya ayırabilirsiniz.

Voyn Meyhane de oradaki tanıdıklarımdan önerilen mekanlardan biriydi, sanırım bu sene işletmecisi değişmiş, mezeler de güzel dendi, ben yemedim, bilemem; ben yol kenarındaki süslemelerine hastayım bir kaç senedir. Tam instagramlık fotoğraf köşesi ama tavsiyem, sabah kimseler yokken rahatça çekmek. Dikkati çeken ve muhtemelen en popüler masası da bir kayık! Evet, şaka değil, kayık içinde yiyebileceğiniz bir masası var.

Kaş merkezinde yemek yenilecek çok mekan bulacaksınız ama unutulmaması gereken, gerçekten çok çok iyi olanlar için mutlaka rezervasyonlarınızı tatile gelmeden önce yapmanız, yoksa üzülebilirsiniz ve şunu da unutmamalı ki, yemek kaliteleri farklı da olsa tüm mekanlarda hemen hemen aynı parayı ödüyorsunuz, onun için aynı paraya daha az kaliteli yemeğe mahküm olmayın.

Daha önceleri gittiğimiz ama son  6-7 senedir gitmediğimiz Sempati, Naturel gibi mekanlar da güzeldir, biz sadece vakit bulamayıp da gitmiyoruz yoksa her ikisi de senelerin mekanıdır ve kalite aynıdır; Köşk Restoranın sokağında, karşılıklı göreceksiniz; Naturel’in sırasında Barcelona‘da da birşeyler içebilirsiniz, özellikle maç günleri yabancı turistlerin toplanma yeridir.

Dondurma olayına gelirsek, Kaş’ta dondurma güzeldir, biz hemen her akşam Kaş Belediye Çay Bahçesi girişindeki dondurmacıdan dondurma alırız, ben meyveli, beyler Maraş usulü… Bu sene onun hemen sırasında da GELATO yapan bir yer açılmış, 1-2 sefer de oradan yedik, doğal dondurma imiş, hoşunuza gidebilir ama dondurmalı irmik tatlısını tavsiye etmiyorum. Tava dondurma ise son senelerde acayip popüler oldu, biz sevmediğimiz için ilgi alanıma girmiyor, özel bir tavsiye veremiyorum. Eğer severseniz Yanıksı dondurma (yanık dondurma) Kaş’a özel bir tatdır, onu bildiğim kadarı ile en güzel yapan Nur Pastanesi . Ya da herşeyi bulabileceğiniz MUHTAR MARKET de paketli satılan YANIKSI DONDURMAlardan alabilirsiniz ki hiç bir şey almasanız da Kaş’ın en eski ve en çok çeşit bulunan bu marketini gezin, özellikle liman girişindeki değil de arka sokaktakini.

Asıl güzel dondurma ise Kekova Turuna giderseniz, THE I AM HERE CAFE de. Dondurma yemeden dönmeyin:)

Kaş’a gidecek olanlara umarım bir nebze yardımcı olabilir bu yazı, en azından fikir sahibi olmak açısından…

Tüm Kaş yazılarıma göz atmayı sakın unutmayın… Linki buraya koyuyorum: KAŞ

8 Shares

Yorumlar