Eminönü’nde Gizli Kalmış Bir Usta: Köfteci Yaşar

0 Paylaşımlar

Aslında ‘gizli kalmış’ diyorum da bilen biliyor çünkü zamanında Hürriyet’in En İyi Köfteciler listesine girmiş bir yer, ama o kadar gizli bir köşede ve o kadar minnacık ki, pek çok kişinin haberi olmayabilir. Peki biz nereden biliyoruz? Çok mu gurmeyiz ?(sinir oluyorum bu sözcüğe aslında) Hayır, gurme değiliz, 10 sene kadar önce o sokakta sürekli alışveriş ettiğim bir esnaf aç olduğumuzu öğrenince Yaşar Usta’yı önermişti ve o gün bu gün bizim için vazgeçilmezdir.

Nerede mi? Tahtakale’de Rüstem Paşa Camii’nin hemen yanındaki çuvalcılar hanının avlusunda. Tarif etmeye kalkarsak, Kurukahveci Mehmet Efendi’den girerseniz Hasırcılar Caddesi boyunca dümdüz devam edin, Asi Künefelerinin olduğu dört yol ağzına geldiğinizde karşı sokağına, Kızılhan Sokak, dönün ve solunuzdaki ilk handan içeri girin, işte orada. Açık adres:  Rüstem Paşa Mah. Mahkeme Sok. No: 21 Fatih / İstanbul

Avluda 3-5 tahta masa ve tabure var, siz oturur oturmaz hemen bir çocuk koşup temiz kağıt getirip seriyor ve siparişlerinizi alıyor, Adana usulü yani… Piyazı sakın atlamayın, sonra ilk olarak masaya plastik ağzı kapaklı kutularda (kurumasın diye) çeyrek çeyrek kesilmiş ekmek geliyor, piyazlar hazır olduğu için köftenizden önce piyaz geliyor, aman, ekmeğin cazibesine kapılıp da köfteden önce çeyrek ekmek bitirmeyin çünkü mis gibi pişen, fabrikasyon olmayan, yumuşacık köftelerin üzerinde mangalda ısıtılmış, kızartılmış çeyrek ekmek geliyor… Fiyatlar da zincir köftecilerle karşılaştırıldığında gayet uygun, bir porsiyon köfte 16TL.

Yemeğimiz bittikten sonra içeri girdiğimde Yaşar Usta mangalın başındaydı, fotoğraflarda da göreceğiniz gibi gerçek bir emektar, 1966 dan beri bu işi yapıyormuş, önceleri el arabasıyla satış yapıyormuş o civarda, sonradan bu mekana geçmiş ve hala işinin başında, mangalda ona yardım eden genç bir usta ve küçük bir çırak ile beraber.

Yolunuz o civara düşerse uğramanızı tavsiye edebileceğim bir yer, biz severek gidiyoruz ve mutlu ayrılıyoruz. Bir de şöyle bir şey var, cumartesileri falan 2 den sonraya kalırsanız malzeme bitebilir, o zaman kapatıyorlar. Şiş de var ama biz yemedik, yiyenler onun da güzel olduğunu söylüyorlar, bilemem. Düşünün ki aşağıdaki fotoğraf, Perşembe saat 12.20 de çekildi, kalan köfte miktarı bu kadardı….

 

 

Yorumlar

0 Paylaşımlar