Bursa’da İskender Zamanı..

Bursa ziyareti denince insanın aklına ilk olarak sadece ve sadece İskender Kebap’ı ana vatanında yemek geliyor sanırım (en azından bizim). Bursa’nın yakın da olması sebebiyle senede 1 kere hiç değilse yemek yemeye gidiyoruz desem? Uzun seneler biz de tüm Bursa’ya dışarıdan gelenler gibi en ‘ünlü’ İskenderciye giderdik, hatta o kuyrukta beklersin, yersin ve gene bekleyenler var diye hemen kalkarsın… Ama geçen seneki gidişimizde o upuzun kuyruğa girdiğimizde ve korkunç açkene (!) eşimin araştırmaları sonucu HÜSEYİN USTA’yı bulduk ve iyi de oldu.

Hüseyin Usta’nın mükemmel bir İskender’i var; 1 porsiyon yetmeyebilir. İkramları da bitmiyor Usta’nın; kendi de çok tatlı dilli biri ve her gelen misafirle tek tek ilgileniyor. Şayet İskender’in üzerine tereyağ istemezseniz yandınız; işiteceğiniz laflara hazır olun; iki defa denk geldik:)

Geçenlerde biz yurtdışındayken bir baktım çok sevdiğim bir dostum Bursa’da; hemen mesaj yazdım mutlaka oraya gidin diye ve 15-20 kişilik bir gruplarmış ve herkes çok memnun kalmış, çok beğenmiş.

 

Kebabınızın yanında mutlaka şıra isteyin (hoş istemezseniz Hüseyin Usta hemen 1 tane ikram verir) sonra üzerine tam bitti derken gene Usta’nın ikramı olan bir tatlı tabağı löp et gelir, sossuz; sakın geri çevirmeyin; etin lezzetine inanamazsınız sade haliyle.. Üstüne birer parça da tatlı… Bunlar yetmediyse, çocukluysanız bir de bazen yan taraftaki bakkaldan hemen bir gofret vs alınıp çocuğa hediye edilir…

Yurdum insanının en güzel örneklerinden biri Hüseyin Usta; makineleşmemiş, otomata bağlamamış bir işletme; ufacık da bir yeri var, dışarda 5-6 masa, içerde 7-8 masa ama nasıl tıkır tıkır işliyor bir görseniz… Her daim gönlümüzdesin Hüseyin Usta…

 

Kebapçı Hüseyin Usta’yı sosyal medyadan da takip edebilirsiniz:

Web sitesi burada ..

İnstagram hesabı: @kebapcihuseyinusta

Hüseyin Usta ile fotoğraf çekilmeyi unutmayın…

 

 

Yorumlar