29 Ekim’i Bağdat Caddesinde Kutlamak…

3 Shares

Sonradan Kadıköylü olan biri olarak (son 20 sene diyebiliriz) İstanbul’un en yaşanılası ilçelerinden biri olduğunu söyleyebilirim; eğitim seviyesi daha yüksek, yeşil alanları daha çok, insanları -nispeten- daha saygılı, her yere yakın, Prens Adalarına bakıyor, her tarafımız -giremesek bile ki plajlarımız var aslında- deniz, daha ne olsun? Üstelik en güzel kutlamalar hep caddemizde oluyor; biz kısaca ‘CADDE’ diyoruz, dışarıdan gelenler ise ‘Bağdat Caddesi’ .

Bu sene de belediyemiz haftalar öncesinden Cumhuriyet Yürüyüşü için hazırlıklara başladı, tüm cadde süslendi, ışıklandı, son hafta teknik yapı hazırlandı ve bizlere sadece bayraklarımızı alıp caddeye inmek kaldı.

Sabahtan itibaren çeşitli konvoylar gelip geçerken asıl yürüyüş saat 19 da başlayacak dendi; saat 18 de cadde trafiğe kapandı ve tamamen bizlere kaldı. O kadar kalabalıktı ki insan bastığı yeri göremiyordu, çevre apartmanlardan da insanlar bayraklarını sallıyorlardı.

Bir Cumhuriyet Kadını olarak oğlumuzu da Cumhuriyet çocuğu olarak yetiştirmeye çalışıyor ve bu tip törenlerde yer almaya çalışıyoruz. Hayat sadece cafe cafe şehir şehir gezmekten ibaret değil, elimizdekilerin değerini çok geç olmadan bilmeliyiz.

Suadiye ışıklardan başlayan konvoy şeklinde yürüyüşümüz çeşitli marşlar ile Caddebostan’a kadar devam etti ve orada Belediye Başkanımızın yaptığı kısa bir konuşma ve hep beraber söylediğimiz İstiklal Marşı ve Gençliğe Hitabe ile sonlandı.

Kadıköy Belediye’mize bu güzel organizasyon için tekrar teşekkür eder, seneye sizleri de caddemize bekleriz.

 

 

3 Shares

Yorumlar